Güvenli İnternet

Sizi İnternetteki uygunsuz içeriklerden
ve zararlı internet sitelerinden koruyan
ücretsiz ve kullanımı kolay bir sistemdir.
Güvenli İnternet Hizmeti;
Sizi ve ailenizi internetin zararlı
içeriklerinden büyük oranda korur.

22/11/2011 tarihinden itibaren Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından sunulmakta olan Güvenli İnternet Hizmeti (GİH) sizi ve ailenizi internetin zararlı içeriklerinden büyük oranda korumak amacıyla geliştirilmiştir.

Güvenli İnternet Hizmeti, isteğe bağlı, ücretsiz, şeffaf, kullanımı kolay, interaktif ve tüketici memnuniyetini esas alan bir kamu hizmetidir.

Başta çocuklar ve gençler olmak üzere dijital çağın sunduğu fırsatlardan tüm internet kullanıcılarının güvenli bir ortamda yararlanmasını sağlamak, zararlı içeriklere yönelik koruyucu önlemler almak, internetin risklerinden, zararlı içeriklerinden toplumu korumak için Güvenli İnternet Hizmeti kullanıma sunulmuştur.

Güvenli İnternet Hizmeti almak için online işlem merkezimizi kullanabilir, 0 850 804 44 44 numaralı çağrı merkezimizi arayabilir, bayii noktalarımıza başvurabilirsiniz.Ayrıca 5126 SMS hattından da Güvenli İnternet hizmetinizi başlatabilirsiniz.

Aynı yolla, istediğiniz zaman, ücretsiz olarak profilinizi değiştirebilir ya da güvenli internet hizmetini almayı bırakabilirsiniz.

"Güvenli internet 'e abone olmak artık çok kolay. Tüm operatörlerden cep telefonunuza;
Çocuk Profili geçiş için "GUVENLI COCUK ->5126"

Yalın Aile Profile geçiş için "GUVENLI AILE ->5126"

Aile + Oyun filtreli profile geçiş için "GUVENLI OYUN ->5126"

Aile + Sosyal Filtreli profile geçiş için "GUVENLI SOSYAL ->5126"

Aile + Sohbet filtreli profile geçiş için "GUVENLI SOHBET ->5126"

Aile + Sosyal + Sohbet filtreli profile geçiş için "GUVENLI SOSYAL SOHBET ->5126"

Aile + Sosyal + Oyun filtreli profile geçiş için "GUVENLI SOSYAL OYUN ->5126"

Aile + Oyun + Sohbet filtreli profile geçiş için "GUVENLI OYUN SOHBET ->5126"

Aile + Sosyal + Sohbet + Oyun filtreli profile geçiş için "GUVENLI SOSYAL SOHBET OYUN ->5126"
abone olmak istediğiniz profili yazarak 5126`ya gönderin, Güvenli internet aboneliğinizi başlatın.
Güvenli internet hizmetinizi "GUVENLI IPTAL " yazarak 5126'ya gönderebilir ve güvenli internet hizmetinizi iptal edebilirsiniz.
Profil değişikliklerinizi online.turksat.com.tr adresinden yapabilirsiniz. Online şifre ve Destek İçin 0850 804 4444 nolu çağrı merkezimizi arayabilirsiniz. online.turksat.com.tr adresinden de güvenli internet aboneliğinizi başlatabilir veya sonlandırabilirisiniz.

Güvenli İnternet Hizmeti, Çocuk ve Aile olmak üzere iki farklı profil seçeneği ile sunulmaktadır. Çocuk ve Aile Profillerine ait kriterler psikoloji, pedagoji, sosyoloji ve hukuk alanlarında uzman akademisyenlerin bulunduğu bir kurul tarafından tespit edilmektedir.
Güvenli İnternet Hizmeti ile tüketicilerin; müstehcenlik, çocukların cinsel istismarı, şiddet, ırkçılık, kumar, dolandırıcılık, zararlı yazılımlar, sağlık için tehlikeli madde temini vd. olumsuz içeriklerden korunması amaçlanmaktadır.

Güvenli İnternet Çocuk Profili : Çocuk Profili "beyaz liste" yöntemi ile çalışmaktadır. Bu yöntemde güvenli olduğu onaylanmış İnternet sitelerine erişim sağlanmaktadır.

Güvenli İnternet Aile Profili :Aile Profili "siyah liste" yöntemi ile çalışmaktadır. Bu profil kapsamında zararlı içeriğe sahip İnternet sitelerine erişilememektedir.
Aile profili kapsamında, Çocuk Profiline ek olarak kişisel sitelere, forum ve paylaşım sitelerine erişim sağlanmaktadır.
Aile profilini tercih eden vatandaşlar, talep ettikleri takdirde oyun, sohbet, sosyal medya sitelerine ve uygulamalarına erişimi filtreleme seçeneğine sahiptirler.

Sizlere İnternetin olası zararlarından korunmak için Çocuk ve Aile Profili olmak üzere iki farklı seçenek sunulmaktadır.
Güvenli internet hizmeti ücretsizdir ve program kurulumu gerektirmez.

Bilgi için: https://www.guvenlinet.org.tr

Elektronik Haberleşme Kanunu uyarınca çıkarılan Elektronik Haberleşme Sektörüne İlişkin Tüketici Hakları Yönetmeliği’nin “İnternetin güvenli kullanımı” başlıklı 15. maddesi, tüm internet servis sağlayıcılara internetin güvenli kullanımına yönelik ücretsiz alternatif hizmet sunma yükümlülüğü getirmektedir.
Güvenli İnternet Hizmeti, tüketicileri internetin olumsuz içeriklerinden korumayı amaçlayan; ücretsiz, alternatif internet erişim hizmetidir.
Güvenli İnternet Hizmeti, sadece talep eden abonelere sunulmakta olup, zorunlu değildir.
Güvenli İnternet Hizmeti, GİH’ni tercih eden abonelere ücretsiz olarak sunulmaktadır.
Seçtiğiniz güvenli internet hizmeti profiline dair internet sitelerine girişin doğru olarak yönlendirilebilmesi için internet tarayıcı programınızın geçici dosyalarını (temporary folders) ve geçmişini (history) profil değişikliğinden sonra temizlemenizi öneririz.
Güvenli İnternet Hizmeti tercihi, Profil değişikliği ve iptali işlemleri hizmet alınan internet servis sağlayıcıya ait:
• Kısa mesaj (SMS)
• Online işlem merkezi
• Çağrı merkezi

Detaylı bilgi için https://www.guvenlinet.org.tr/basvuru adresi ziyaret edilebilir.
Seçmiş olduğunuz profilin izin verdiği web siteleri ve programlardan içerik indirebilirsiniz.
Seçtiğiniz kullanıcı profilinin izin verdiği sitelere giriş yapabileceksiniz.
Profillere göre kullanıcıların giriş yapabileceği siteler, programlar ve uygulamalar değişkenlik gösterecektir.
4.08.2011 tarihli 2011/DK-14/461 sayılı Kurul Kararının 10'uncu maddesi ile Çocuk ve Aile Profil Kriterleri Çalışma Kurulu oluşturulmuştur. Çocuk ve Aile Profil listelerinin oluşturulmasına ilişkin kriterler, Çocuk ve Aile Profil Kriterleri Çalışma Kurulu tarafından tespit edilir. Çocuk ve Aile Profil Kriterleri Çalışma Kurulu, kurum koordinasyonunda 11 üyeden oluşur. Çocuk ve Aile Profil Kriterleri Çalışma Kurulu, biri başkan olmak üzere kurumdan 3, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından 2, İnternet Kurulunun sivil toplum temsilcisi üyelerinden 2, Türkiye Dijital Oyun Federasyonundan 1 ve psikoloji, pedagoji, sosyoloji, hukuk gibi ilişkili alanlarda uzmanlığı olan kişiler arasından kurum tarafından seçilen 3 üye’den oluşur.
İnternetin Güvenli Kullanımına İlişkin Usul ve Esasların kapsamı tüm internet servis sağlayıcıları için aynıdır.
İnternetin Güvenli Kullanımına İlişkin Usul ve Esasların kapsamı tüm internet servis sağlayıcıları için geçerlidir.
Profil seçmeyen kullanıcılar mevcut durumda internet kullanımlarına devam edecekler.
Profil seçmeyen kullanıcılara herhangi bir cezai uygulama bulunmamaktadır.
Bir müşteri için aynı anda sadece bir adet kullanıcı profili belirlenebilir. Kullanıcı profilleri için herhangi bir ek ücret ödenmez.
İnternetin Güvenli Kullanımına İlişkin Usul ve Esaslar kapsamında tüm internet kullanıcıları bu hizmetten yararlanabilirler.
Kullanıcılar ve internet site sahipleri, internet sitelerinin değerlendirilmesi için kurumca hazırlanan internet sayfası üzerinden başvurabilirler ve itiraz edebilirler. Kullanıcılar, başvurularını Profil Düzenleme İnternet Sayfasında bulunan bağlantı ile, itirazlarını ise Uyarıcı ve Bilgilendirici İnternet Sayfasında bulunan bağlantı vasıtasıyla yaparlar.
Güvenli internet mobil operatörler için de geçerli olacaktır.
Online işlem merkezinden ya da Müşteri Hizmetlerini arayarak güvenli internet profilinizle ilgili bilgiyi alabilirsiniz.
Güvenli İnternet Hizmeti profili ile ilgili işlemleri sadece müşterinin kendisi gerçekleştirebilir.
Müşterilerimiz, profilleri nedeniyle internet sitelerine erişemediklerinde işletmeciler tarafından tasarlanan Uyarıcı ve Bilgilendirici İnternet Sayfasına yönlendirilirler.
Seçtiğiniz kullanıcı profilini dilediğiniz zaman herhangi bir sınırlama ve ücretlendirme olmadan değiştirebilirsiniz.


App Store
Uygulamamızı indirin
Google Play
Uygulamamızı indirin